Vedci vedia predpovedať rozchod mesiace dopredu. Stačí im na to táto vec

Text: O ľuďoch | Foto: Freepik | Publikované: 23. februára 2021

Rozchody nikdy nie sú príjemné. A už vôbec nie, pokiaľ nás prekvapia. Vedci ale zistili, že existujú skryté náznaky toho, že sa partneri v budúcnosti rozídu a to dokonca niekoľko mesiacov pred tým, ako sa to stane.

Tip: Ak sa vám nechce čítať, pod článkom nájdete videosúhrn.

Vďaka niektorým znakom dokážu vedci predpovedať rozchod ešte predtým, ako si to obaja partneri uvedomia.

Tajomstvo predpovedania rozchodu sa skrýva v jazyku. V novo publikovanej štúdii z University of Texas v Austine vedci analyzovali, ako sa mení písaný prejav ľudí pred rozchodom a počas neho.

Analyzovali viac ako milión príspevkov na sociálnej sieti Reddit a všimli si, že ľudia pred rozchodom používajú iné slová – niekedy aj mesiace pred tým, ako sa to stane. Nemusí pritom ísť len o slová pri popisovaní vzťahu. Ľudia píšu rozdielne aj pri diskusii o úplne iných témach.

Ktoré slová používame pred rozchodom

Ide o slová, ktoré používame bežne v konverzácii. Ich výskyt si preto nemusíme všimnúť u partnera, ale ani u nás. Pritom ale dokážu povedať veľa o psychickom a emočnom stave človeka.

Vedci špecificky vyzdvihli zámená „ja“ a „my,“ ktoré pred rozchodom ľudia používajú častejšie. Časté používanie slova „ja“ je tiež spojené s depresiou a smútkom.

Ľudia majú v ťažkých psychických časoch tendenciu sústrediť sa viac na seba. Jazyk sa pred rozchodom preto stane menej formálny a osobnejší, čo podľa vedcov naznačuje pokles analytického myslenia.

Výskum na tisícoch ľuďoch

Vedci v rámci výskumu skúmali príspevky takmer 7 tisíc ľudí, ktorí si prešli rozchodom. Sledovali, ako sa menil ich jazyk pred rozchodom, počas rozchodu aj po ňom.

Čím viac sa blížil rozchod, o to viac sa zvyšovalo používanie slova „ja“. Maximum dosiahlo toto slovo tesne pred rozchodom. Podobné to však bolo aj so slovom „my“ a analytickým myslením.

Niekoľko týždňov až mesiacov po rozchode sa jazyk a používanie jednotlivých slov opäť vrátil na normálnu hranicu. V prípade niektorých ľudí však pretrvával „predrozchodový slovník“ aj rok po rozchode. Znamená to, že sa s ním stále vnútorne nevyrovnali.

Videosúhrn

a