Cvičenie v zime vám pomôže spáliť viac tuku

Text: O ľuďoch | Foto: Freepik | Publikované: 10. februára 2021

Nebudeme si nič nahovárať – cvičenie v zime nie je tak príjemné, ako na jar alebo v lete. Vonku je zima a skoro tma, takže to posledné, na čo máme chuť, je ísť si von zabehať. Na druhej strane, práve cvičenie v chladných teplotách môže byť z hľadiska straty tuku efektívnejšie ako v teple.

Vedci skúmali spaľovanie tuku jedenástich dobrovoľníkov, ktorí mali priemernú kondičku, alebo mali nadváhu. Účastníci robili vysoko intenzívne intervalové cvičenie formou cyklistických šprintov – najskôr v teplote 21 stupňov Celzia a potom pri nízkej teplote 0 stupňov Celzia.

Zima zrýchli metabolizmus

Zistilo sa, že intenzívne cvičenie v chladnom prostredí zrýchlilo metabolizmus ľudí a zvýšilo okamžité spaľovanie tukov. Dobrovoľníci spaľovali v chlade tuk až trikrát rýchlejšie.

Vedci skúmali aj zmeny metabolizmu v  telách na druhý deň po raňajkách. V tomto prípade ale nezaznamenali žiadne rozdiely pri spaľovaní tukov bez ohľadu na to, či ľudia deň predtým cvičili v chlade alebo v teple.

Ide o prvú vedeckú štúdiu, ktorá skúmala účinky nízkych teplôt na metabolizmus a spaľovanie tukov. A vyzerá to tak, že cvičenie v zime je skutočne efektívnejšie. Aj samotní vedci ale na záver štúdie poznamenávajú, že je potrebné spraviť v tejto oblasti viac výskumov a až potom robiť závery.

Cvičte aj v zime – nielen kvôli tuku

Rýchlejšie spaľovanie tukov však nemusí byť jediný dôvod, ktorí vás môže motivovať k tomu cvičiť aj v zime. Športovanie v chlade vám pomôže napríklad s budovaním silnejšieho imunitného systému. Aj keď to znie paradoxne, práve cvičenie v zime pomôže vášmu telu brániť sa proti vírusom. Existujú výskumy, ktoré dokazujú, že pravidelná fyzická aktivita je spojená s menej častým ochorením na chrípku a zápal pľúc.

Ak sa predsa len obávate toho, že by ste počas cvičenia v zime ochoreli, dbajte na to, aby:

1. Ste sa poriadne obliekli. Hovorí sa, že neexistuje zlé počasie na šport, iba zlé oblečenie.

2. Poriadne sa na úvod rozcvičte, pretože studené svaly a šľachy sú náchylnejšie na zranenia.

3. Nezabudnite na správnu stravu a dostatok spánku – všetko toto vás pred chorobou ochráni a vy budete môcť trénovať aj v chlade.

Zdroje informácií:
Science Alert
Journal of Applied Physiology
ABC
PLOS

a