Hovorí sa, že smiech lieči. A nie je to len bezduchá fráza. Smiech má mnoho pozitívnych vplyvov na telo, po fyzickej aj psychickej stránke. Pomáha uľaviť stresu, dokáže predchádzať chorobám a zlepšuje aj kognitívne funkcie. A dokonca vplýva na to, ako muži vnímajú ženy a naopak.
Tip: Ak sa vám nechce čítať, pod článkom nájdete videosúhrn.
Smiech zlepšuje emocionálne zdravie
Počas smiechu sa z tela vyplavuje niekoľko hormónov, ktoré pozitívne vplývajú na našu náladu a emocionálne zdravie. Ide o dopamín, ktorý pôsobí ako odmena pre náš mozog.
Serotonín, známy aj ako hormón šťastia, zas zlepšuje náladu a endorfíny, ktoré regulujú bolesť a vyvolávajú eufóriu. Naopak, redukuje hladinu stresového hormónu – kortizolu. Podobný vplyv majú aj antidepresíva.
Vďaka tomu sa cítime šťastnejší a spokojnejší. Vedci zistili, že pozitívne emócie vyvolané smiechom pomáhajú lepšie oceniť zmysel života a nerobiť si ťažkú hlavu z problémov. Ľudia, ktorí sa smejú viac, sú pod menším stresom a menej často trpia úzkosťami.
Smiech zlepšuje sociálne interakcie
Hovorí sa, že smiech je nákazlivý. Občas sa smejeme len preto, že sa smejú ostatní ľudia a to aj v prípade, že sme nepočuli vtip. Omnoho častejšie sa tiež smejeme vtedy, ak sme s ľuďmi, ako keď sme sami.
Smiech podľa odborníkov vytvára lepšiu väzbu na ostatných ľudí. Využívajú to napríklad aj komici, keď sa snažia rozosmiať publikom a dostať sa k nim psychologicky bližšie.
Dokáže pomôcť pri budovaní lepších vzťahov a tiež zlepšiť sociálne zručnosti. Hrá dôležitú úlohu v rozhovoroch pri zmierňovaní napätia a prelomení ľadov. Hovorí sa, že dobrý zmysel pre humor dokáže zvýšiť aj vaše šance na pracovnom pohovore.
Smiech vplýva na kognitívne zručnosti
Zmysel pre humor závisí od miery sociálnej interakcie a kvality vašej mysle. Tak ako humor, aj smiech, zvyčajne vzniká pri rozpoznaní nezrovnalostí alebo absurdity situácie.
Aby ste sa zasmiali, váš mozog musí vyriešiť neočakávané správanie alebo udalosť, ktorá je vtipná. Zároveň musíte dokázať vidieť svetlú stránku veci. Je to preto dobrý tréning pre vašu myseľ, ktorým dokážete zlepšiť vaše kognitívne funkcie ako pamäť, pozornosť, reč či rýchlosť myslenia.
Smiech a jeho vplyv na telo
Pri smiechu využívame množstvo rôznych tvárových svalov, často aj pohyb očí, hlavy a ramien. Dojčatám pomáha smiech rozvíjať svaly a silu hornej časti tela. A aj keď v prípade dospelých veľký vplyv na rozvoj svalstva nemá, má vplyv na fyzickú stránku tela.
Výdatný smiech zmierňuje fyzické napätie a uvoľní svaly až na 45 minút po smiatí. Vďaka znižovaniu stresových hormónov podporuje imunitné bunky a protilátky, ktoré bojujú proti infekcii.
Tým smiech dokáže zvýšiť odolnosť tela voči chorobám a posilniť imunitný systém. Okrem toho zlepšuje funkciu krvných ciev a zvyšuje prietok krvi – tým nás môže ochrániť pred kardiovaskulárnymi problémami a infarktom.
Smiech vám zvýši atraktivitu
Vedecké štúdie ukázali, že muži s dobrým zmyslom pre humor sú pre opačné pohlavie atraktívnejší. Naopak, ženy, ktoré sa smejú na vtipoch mužov, sú pre nich atraktívnejšie.
Vplyv na atraktivitu má ale aj obyčajný úsmev. Ľudia, ktorí sa usmievajú, sú zvyčajne považovaní za príťažlivejších a to u oboch pohlaví. Je to preto, že šťastný výraz tváre považujeme podvedome za atraktívnejší.
Videosúhrn
a