Hľadanie pozitívnych vecí na lockdowne a obmedzeniach nie je prekvapujúco zložité – pozrite sa, ako ľahko sme ich našli.
Nie vždy je vhodné pozerať sa len na pozitívnu stránku vecí, pretože človek tak má tendenciu ignorovať to, čo vidieť nechce. Niekedy je však zámerné hľadanie pozitív potrebné, aby sme vyvážili prevahu negativity. A to je aj prípad dnešných dní.
Ak sa človek priveľmi pozerá na to, čo sa mu páči a čo mu prináša radosť, oberá sa o možnosti rozvoja a napredovania. Pretože práve hľadanie spôsobov, ako sa zmieriť s tým, čo sa nám nepáči, je zdrojom kreativity, inšpirácie a v neposlednom rade vôle prežiť, čo je hlavná sila ženúca civilizáciu dopredu.
Dnešná zvláštna doba, v ktorej prevažujú negatívne, dokonca až nenávistné informácie na sociálnych sieťach a žiaľ aj v médiách, vytvára atmosféru, v ktorej sa na prvý pohľad takmer nedá nájsť nič pozitívne a treba len čakať, kým to skončí. Pozreli sme sa preto na dnešnú dobu z iného uhla pohľadu a prišli sme na tieto pozitíva, ktoré prináša:
Čo je dobré na tom, že sme viac doma?
V prvom rade si vieme konečne užiť byty, domy a záhrady, za ktoré platíme veľké hypotéky, ale v ktorých trávime málo času. Za normálnych okolností sme od rána do večera v práci, vozíme detí na krúžky, nakupujeme, alebo čas trávime na cestách medzi týmito aktivitami.
Teraz môžeme byť konečne doma. Vychutnať si miesto, kde žijeme, nech už je akékoľvek. Ak sa nám na našich domovoch niečo nepáči, teraz je vhodný čas prísť na to, čo, a vytvoriť si plán, ako to zmeniť. Nepáči sa vám starý nábytok? V poriadku, je načase ho začať meniť, teraz máte čas uvedomiť si, aký by mal byť. Cítite sa doma v napätí, pretože nemôžete utiecť od vašich vzťahov v rodine? Aj to je dobré, pretože môžete prísť na to, kde je hlavný problém a začať ho riešiť, otvorene komunikovať.
Je dobré, že vznikla príležitosť byť veľa času doma, pretože naše domovy majú byť miesta, ktoré nám dodávajú energiu, kde sa môžeme schovať pred svetom, ak potrebujeme, oddýchnuť si a dobiť baterky. Ak nám túto službu domovy neposkytujú, je čas to vyriešiť.
Čo je dobré na tom, že sa nemôžeme poriadne hýbať?
Hlavný argument, prečo človek nezačal pred pandémiou žiť zdravšie – viac športovať, cvičiť, hýbať sa, bol nedostatok času. Nie nedostatok fitnescentier, parkov, športovísk. Nedostatok času.
Teraz ten čas máte. V poriadku, nedá sa ísť do fitka, ani chodiť po horách v inom okrese (v čase písania tohto článku). No a čo? Ak naozaj chcete žiť zdravšie, teraz máte čas venovať sa svojmu telu a aj čas, zvyknúť si na zdravšiu stravu. Pretože všetko je to o návykoch – ak sme zvyknutí robiť veci istým spôsobom, funguje pri tom zotrvačnosť, ktorá sa dá poraziť len vôľou. Práve teraz môžete nabehnúť na novú zotrvačnosť, takú, s ktorou budete viac spokojný.
Na to, aby ste si zvykli hýbať sa, vám v skutočnosti úplne stačí vaša obývačka alebo izba. Existuje nespočet spôsobov pohybu, na ktoré nepotrebujete veľa miesta, ale pritom si budujete návyk pravidelne sa hýbať. Uveďme pár príkladov – kalistenika, práca s vlastnou váhou; HIIT tréningy – vysoko intenzívne tréningy, kde sa tiež pracuje len s vlastným telom, ale vo vyššej intenzite; skákanie na švihadle je skvelý spôsob pre formovanie postavy aj kondíciu a vystačí vám na to hoci aj balkón, ak chcete skákať na čerstvom vzduchu…
A to sme ešte nespomenuli cvičebné stroje na domáce použitie, ktoré vám pomôžu hýbať sa – stacionárne bicykle, veslovacie trenažéry, bežecké pásy… Takmer každý tréner má dnes na svojom instagrame postupy, ako cvičiť, tréningové plány, za malý poplatok máte profesionálne cvičebné programy, kde vám tréneri detailne vysvetlia, ako jednotlivé cviky robiť a ako ich kombinovať.
Čo je dobré na tom, byť stále len na internete?
Smartfóny, tablety, počítače. Len vďaka nim sa človek počas dlhých období doma nezblázni, vie komunikovať so svetom, hľadať cez ne zábavu, inšpiráciu. Voľný čas v spojení so smartfónom v ruke však takmer nevyhnutne smeruje k času trávenému na niektorej zo sociálnych sietí – Facebook, Instagram, TikTok, Clubhouse, LinkedIn… a to sme spomenuli len tie najžiadanejšie.
Skúsili ste však tento čas, keď ste online a máte chuť čítať niečo zaujímavé, venovať pozornosť inému miestu ako sociálnym sieťam? Nemusíte sa neustále sťažovať, komentovať, lajkovať. Venujte sa takému zdroju informácií, ktorý vás vie posunúť ďalej, vie vám dodať nielen informácie, ale zlepšiť aj vašu pozíciu v živote. Áno, hovoríme o vzdelávaní, aj keď toto slovo mnohým pripomína školy a nervózne učiteľky.
Internet však nie sú sociálne siete, internet je predovšetkým zdroj obrovského množstva (aj) serióznych informácií. Teraz máte možnosť desať minút denne venovať cudziemu jazyku, cez niektorú z množstva kvalitných mobilných aplikácií.
Stovky špičkových univerzít po celom svete zas majú možnosť absolvovať štúdium výhradne cez online prostredie, takže nemusíte nikam chodiť a máte titul zo zahraničnej univerzity. Ak nemáte priestor a peniaze na celé štúdium, stačí si vybrať bezplatné kurzy, ktoré vám dajú nové vedomosti buď úplne zadarmo, alebo za cenu, desať, dvadsať eur. Skúste napríklad weby ako Udemy alebo Coursera.
Konfrontujte svoje vedomosti s realitou, dávajte si vedomostné alebo jazykové testy. Sú zadarmo a je ich veľa. Aspoň polovicu času venovanému sociálnym sieťam môžete presmerovať na niečo užitočnejšie, niečo, čo vám prinesie benefit aj do reálneho života po skončení pandémie.
Nechcete napríklad vedieť nakrúcať kvalitnejšie videá? Sú na to stovky kurzov, aj zadarmo na Youtube. Alebo siahnite po bezplatných podcastoch, aj v slovenčine sa ich nájde pár s kvalitným obsahom.
A v neposlednom rade, ak máte menšie, školopovinné deti a musíte sa s nimi učiť, skúste si z toho odniesť niečo aj pre seba. Napríklad, naozaj si pamätáte z dejepisu všetky udalosti? A tie vzorce z matiky, by sa v reálnom živote možno tiež hodili…
Čo povedať záverom?
To, že nemôžeme nikam chodiť, neznamená, že máme menej slobody rozhodovať sa. Konečne môžeme naštartovať taký život, aký chceme a neutekať pred problémami do práce, výhovoriek a na miesta, kde nie sme doma.
a