Experiment: 40 dní v jaskyni. Dali by ste to aj vy?

Jaskyňa, ilustračná snímka.
Text: O ľuďoch | Foto: Joshua Sortino / Unsplash, CC0 | Video: Editori.sk | Publikované: 28. mája 2021

Viete si predstaviť stráviť 40 dní v jaskyni bez komunikácie s okolitým svetom? Pätnásť dobrovoľníkov z Francúzska si to vyskúšalo na vlastnej koži. Mnohí z nich si tento „pobyt“ dokonca užívali a v jaskyni by zostali aj dlhšie.

Tip: Ak sa vám nechce čítať, pod článkom nájdete videosúhrn.

Osem mužov a sedem žien sa zavrelo do jaskyne Lombrives na juhu Francúzska. Spali v stanoch a elektrinu na svietenie si vytvárali na rotopedoch. Vodu čerpali zo studne v jaskyni. Nemali žiadne hodinky, mobily, ani slnečné svetlo. Nedokázali tak komunikovať s okolitým svetom a nemali ani pojem o čase. Museli nasledovať svoje biologické hodiny, aby vedeli, kedy majú spať a kedy jesť.

Po celú dobu výskumu boli monitorovaní. Výskumníci sledovali ich sociálne interakcie, spánkové vzorce aj kognitívne funkcie pomocou rôznych senzorov. Zaznamenávali aj ich mozgovú aktivitu.

Dobrovoľníci sa z jaskyne dostali na konci apríla, aby porozprávali, ako strávili 40 dní. Ich skúsenosti sa líšili, jeden z dobrovoľníkov si myslel, že bol v jaskyni len 23 dní. Ďalší sa priznal, že mal vnútorné nutkanie ujsť, a aby sa udržal v kondícií, pravidelne behával 10-kilometrové okruhy v jaskyni.

Až dve tretiny z nich ale povedalo, že by zostali v jaskyni aj dlhšie. Jedna z účastníčok povedala, že sa cítila, akoby mohla po prvýkrát stlačiť pauzu: „Aspoň raz v živote sme mali možnosť prestať žiť a sústrediť sa na svoje úlohy. Bolo to skvelé.“

Experiment bol súčasťou väčšieho projektu s názvom Deep Time, ktorý stojí 1,2 milióna eur. Výskumníci sa snažia zistiť, ako sa ľudia dokážu prispôsobiť extrémnym podmienkam a žiť v úplnej izolácií.

Zdroj informácií:
Science Alert

a