Nehostinné prostredie bývalých závodov, vykradnutá banka či mesto duchov opustené pre únik radiácie. Myslíte, že na týchto miestach nemôže byť zábava? Skúste prepadnúť vášni zvanej URBEX a hneď sa na tieto lokality budete dívať inak.
Zaujímavých miest, kde môžete skúmať minulosť zavalenú prachom, hrdzou a špinou je mnoho. A pribúdajú ďalšie. Často nemusíte ani vytiahnuť päty z vášho okresu a odhalíte nečakané tajomstvá, ktoré sa pod nánosmi prachu skrývajú.
Urban Exploring, či ak chcete URBEX (mestský prieskum) je stále na vzostupe a je lákadlom pre tých, ktorých nebaví stereotypné dovolenkovanie. URBEXu sa venujú najmä YouTuberi s dobrodružným srdcom, ktorých fascinuje zašlá sláva veľkých a chátrajúcich budov, mestských častí, výrobných závodov, starých bytoviek, či železničných kolajísk.
Experti na prieskum
Profesionálni „exploreri“ vo videách vedia namiešať veľmi lákavý mix plný zaujímavých informácií. Ukážky starých fotografií či autentických záznamov striedajú so živými vstupmi v drsnom prostredí. A dôjde samozrejme aj na mnohé tajomstvá a prekvapenia.
Tie skrýva aj známy areál obrovských závodov ZŤS v Dubnici nad Váhom. „Najväčšou zaujímavosťou je zrejme podzemná výrobňa tankov. Továreň údajne má aj niekoľko podzemných poschodí a viac ako desať úkrytov CO , ktoré sme sa rozhodli preskúmať v noci,“ prezradil Marcel Rečinský, ktorý sa URBEXu venuje už od roku 2017. Za posledné štyri roky navštívil viac ako 350 miest po celom Slovensku, ale i v zahraničí.
Povinnou jazdou každého URBEX nadšenca je určite návšteva komplexu v okolí Černobyľskej elektrárne. Veď kto by nechcel fotografiu pri sarkofágu brániacom úniku radiácie? No aj bližšie sa dá nájsť dobrodružstvo.
„V srdci Budapešti sme objavili banku, kde je podzemný trezor. Zhodou okolností som nedávno pozeral film podľa skutočnej udalosti, kde túto banku vykradol bankový lupič Attila Ambrus,“ doplňuje M. Rečinský.
Spoznajte silnú komunitu
Natáčanie videí ako vystrihnutých z hororu je naozaj návyková záležitosť. Aj preto sa rady URBEX nadšencov stále rozširujú. Veď len zbežným surfovaním po sociálnych sieťach naďabíte na mnohé urbex komunity a jednotlivcov. Kráľom „URBEXových“ YouTuberov na Slovensku je Ivan Donoval s viac ako 75 tisícmi odberateľmi.
Vybavený GoPro kamerou a dronom vie už od roku 2015 sprostredkovať silný zážitok z prezentovanej lokality. Stačí zhliadnuť jeho video o opustenom sklade jadrových zbraní Javor 52 a atmosféru z vás budú stierať ručníkom. Ak vás jeho videá povzbudia do takej miery, že by ste najradšej vybehli do prvého stráženého areálu vo vašom okolí, trošku brzdite. Bez povolenia ide predsa len o trestný čin. Príprava na URBEX akciu musí byť dôkladná.
„Pokiaľ sa nikoho nepýtam a idem natáčať podľa tipu od diváka, vždy si najprv preverím kataster portál, či je o nehnuteľnosti nejaký záznam, kto ju vlastní, a či je naozaj opustená alebo len dočasne nepoužívaná. Zozbieram tipy a až priamo na mieste sa rozhodnem, či budem natáčať alebo nie. Častokrát odídem bez videa. Do opustenej budovy vchádzam len keď je viditeľne a dlhodobo poškodená. Napríklad sú tam rozbité okná a hlavne zničené dvere. Jednoducho, aby nemohlo vzniknúť nejaké podozrenie z vlámania či vandalizmu,“ vysvetľuje I. Donoval.
Podnikanie alebo len záľuba?
Aj keď sú Ivanove videá úspešné, zárobky z nich nie sú astronomické. „Bol som nútený založiť si s.r.o., keďže postupom času videá na YouTube začali zarábať. Nejde o žiadnu horibilnú sumu, ale dane platiť treba,“ dopĺňa.
Zárobky mu podľa jeho slov stačia maximálne na modernizáciu techniky a výlety za dobrodružstvom. „V podstate to robím preto, aby som mohol cestovať. Prežil som prechod zo 720p videa na 1080p, potom na 2k aktuálne na 4k a podľa mňa do dvoch rokov sa na YouTube začnú objavovať 8k videá. Každý posun znamená kúpiť si novú kameru a počítač na strihanie,“ vysvetľuje I. Donoval.
URBEX je vášeň s príchuťou dobrodružstva a odhaľovanie temných tajomstiev histórie je silnou motiváciou niekam vycestovať. Veď čo je silnejšie než ľudská zvedavosť?
a