Učíte sa cudzie jazyky? Takto je to efektívnejšie

štúdium jazykov - ilustračné foto
Text: O ľuďoch | Foto: Alexis Brown | Video: Editori.sk | Publikované: 30. júla 2021

Azda všetci by sme chceli ovládať čo najviac cudzích jazykov. Lepšie sa tak dorozumieme, otvoria sa nám nové obzory a môže nám to pomôcť aj v kariére. Preto sa núka otázka – ako sa cudzie jazyky učiť čo najefektívnejšie? Na to nám teraz priniesla odpoveď veda.

Tip: Ak sa vám nechce čítať, pod článkom nájdete videosúhrn.

Dnes už existuje mnoho spôsobov, ako sa učiť cudzí jazyk. Okrem jazykových kurzov a samoštúdia s knihami sú to aj rôzne online nástroje ako internetové kurzy, videá či mobilné aplikácie. Otázka je, ktorá metóda je vlastne najúčinnejšia a najefektívnejšia?

Dobrovoľníci skúšali rôzne metódy

Čiastočnú odpoveď nám priniesli vedci z americkej Johns Hopkins University, ktorí skúmali 42 dobrovoľníkov, ktorí sa od nuly učili arabskú abecedu. Rozdelili ich do troch skupín, podľa toho, akú metódu učenia využívali. Prvá skupina sa učila písaním na klávesnici, druhá sledovala a reagovala na video kurz a posledná používala papier a pero.

Ukázalo sa, že práve posledná skupina zaznamenala najlepšie výsledky. Ľudia, ktorí sa učili písaním na papier robili v testoch menej chýb a zároveň potrebovali menej času na naučenie sa jednotlivých lekcií.

Lepšie si tiež zapamätali nové písmená a dokázali ich ďalej používať. Okrem toho písmená lepšie rozoznávali aj v tých slovách, ktoré predtým nevideli – teda pri činnosti, ktorá vôbec nezahŕňa písanie.

Začnite, ako chcete. Najmä začnite

Zdá sa teda, že papier má stále miesto pri učení cudzích jazykov. A to aj v dobe, keď si do mobilu môžeme stiahnuť stovky prepracovaných aplikácií a pozrieť tisícky online video kurzov.

Na druhej strane, ani na online metódy nemusíme hneď zanevrieť. Môžeme ich kombinovať a sami si vysledovať, čo nám na učenie jazykov zaberá najviac.

Videosúhrn

Zdroj informácií: Science Alert

a