Rimania boli na svoju dobu mimoriadne vyspelí. Podarilo sa im vytvoriť modernú starovekú civilizáciu, ktorá prinášala kultúru aj do zvyšných častí Európy. Boli to zruční stavitelia, technicky zruční majstri a tiež mimoriadne vyspelí vedci, ktorí prišli s množstvom vynálezov. Najnovšie vedecké objavy naznačujú, že tiež recyklovali.
Tip: Ak sa vám nechce čítať, pod textom nájdete videosúhrn
Jedno z najvyspelejších miest Rímskej ríše boli Pompeje so známym osudom – v roku 79 po Kr. ich po výbuchu sopky pochovala láva. Za mestskými hradbami tohto mesta boli veľké hromady odpadu. To objavili výskumníci už v 20. storočí. Odpad bol vysoký aj niekoľko metrov a nahromadil sa pozdĺž takmer celej vonkajšej steny na severe mesta.
Historici si spočiatku mysleli, že tieto kopce vznikli počas silného zemetrasenia 17 rokov pred vybuchnutím sopky. Najnovšie vedecké analýzy ale dokazujú, že odpad mal úplne iný účel a Rimania ho tam hromadili cielene.
Odpad ako stavebný materiál
„Zistili sme, že časť mesta bola vybudovaná z odpadkov,“ vysvetlila pre britské noviny The Guardian profesorka Allison Emmersonová, ktorá je súčasťou veľkého tímu pracujúceho v Pompejách.
„Hromady odpadu za stenami neboli vyhodené preto, aby sa ich zbavili. Boli cielene zbierané a triedené tak, aby sa mohli použiť znovu – vo vnútri stien.“
Niektoré steny v meste obsahovali opätovne použité materiály ako kúsky dlaždíc, hrudky malty či rozbité džbány. Stavitelia ich následne zatreli vrstvou omietky, takže odpad nebolo vidno.
Odpad zbierali aj triedili
Rimania tak môžu byť prvou civilizáciou, ktorá prišla s recyklovaním odpadu. A podľa Emmersonovej by sme sa od mohli učiť: „Väčšinou sa nestaráme o to, čo sa stane s našimi odpadkami, keď ich vyhodíme. V Pompejách sme objavili úplne iný prístup – odpad sa zbieral a triedil na recykláciu. Obyvatelia Pompejí žili pri svojom odpade omnoho bližšie, ako by väčšina z nás považovala za akceptovateľné. Nebolo to ale preto, že by malo mesto zlú infraštruktúru a nevenovalo sa odpadu, ale preto, že ich systémy mestskej správy boli organizované podľa úplne iných princípov.“
Videosúhrn
Zdroj informácií:
The Guardian
a