Právnička, ktorá visí dolu hlavou

oludoch
Text: Palo Hlubina | Foto: Michaela Klanicová | Publikované: 11. mája 2018

Každý človek, ktorý dá prednosť dobrodružnej práci pred istou kariérou so slušným zárobkom, je tak trochu pre okolie hrdina. A pre zvyšok okolia blázon. Podobné rozhodnutie musela urobiť aj Klaudia Danišová. Namiesto práva si začala zarábať výškovou akrobaciou. Po celom svete.

Klaudia Danišová bola šikovná gymnastka, ktorá sa tomuto športu venovala odkedy bola malé dievčatko. Pravidelné tréningy sa odrazili aj na tom, že sa jej darilo na súťažiach. No úspechy gymnastiek sú zväčša limitované vekom. Keď prídu do puberty, začnú trénovať menšie gymnastky, potom pre školu a neskôr kvôli práci už nestíhajú a od gymnastiky postupne odchádzajú. To je napokon životný cyklus väčšiny športovcov.

Možno by to postihlo aj Klaudiu, keby na gymnastickej súťaži v juhoafrickom Kapskom Meste po prvý raz naživo nevidela výškovú akrobaciu. Povedala si, že toto raz chce robiť. Jej kamarátka z gymnastického klubu už vtedy trénovala v slovenskom zoskupení Vertigo, ktoré sa tiež venovalo výškovej akrobacii v kombinácii s umeleckým prevedením. Tak sa  Klaudia začala vyzvedať, čo a ako.

Kamarátka ju predstavila zakladateľovi Vertiga, Michalovi Jurčovi. Klaudiu vyskúšali a – zobrali.

Dnes lieta po celom svete, len nedávno sa vrátila z Hongkongu. Možno by sa zdalo, že to bola skvelá voľba, najmä v porovnaní s prácou v advokátskej kancelárii, keďže Klaudia vyštudovala právo. Hoci vedie dobrodružný život, hovorí, že občas je to na hrane výdrže. Najmä, keď gymnasti z Vertiga preletia na opačný koniec sveta a ešte unavení z letu musia začať nacvičovať večerné vystúpenie. Pretože akrobati sú zvyčajne na mieste prví, aby si prešli nielen scenár večera, ale sa aj zžili s priestorom, v ktorom budú vystupovať. A odchádzajú poslední.

Ich výškové lietajúce šou prebiehajú bez istenia. Klaudia však vraví, že výšok sa nebojí. To by tú prácu robiť nemohla.

Každý prvok si v telocvični akrobati odskúšajú už tisíc ráz. No aj tak pri každom vystúpení musia byť sústredení na sto percent. Veď napríklad také vystúpenie na šále, kde sa akrobatka zamotáva do hodvábneho šálu a potom sa nechá odmotať voľným pádom, musí byť presne vyrátané. Stačí sa zakrútiť o jeden raz menej a namiesto efektného vymotania sa, by nasledoval pád z desaťmetrovej výšky. Preto si vraj pri podobných kúskoch počet zamotaní rátajú. Bez ohľadu na to, koľko ráz ho už urobili v telocvični.

Zakladateľ Vertiga Michal Jurčo hovorí, že sa na Slovensku snažia spolupracovať len so špičkovými akrobatmi. Len tak dokážu ponúknuť kvalitu na takej úrovni, že si ich zavolajú nielen firmy na večierky, ale aj veľké svetové značky na prezentáciu nových produktov.

Keď sa Klaudia zamyslí, nevie presne, ako dlho bude túto prácu robiť, či ju to raz nevráti naspäť do advokácie. Dnes ju baví a nemenila by. Napriek tomu, že aj po dvojhodinovom tréningu, počas ktorého sme sa stretli, jej zazvonil telefón s tým, že večer vystupuje a telo sa tak musí pripraviť na ďalší hodinový tréning.

oludoch

a