Keď investori alebo nádejní podnikatelia rozbiehajú startup, väčšina siahne po niečom z internetu. Ale vesmír? Dá sa zarobiť na projektoch týkajúcich sa vesmíru aj z malého Slovenska? Nuž, vesmír a peniaze v ňom skryté sú nám zrejme bližšie, než sa zdá.
Tak ako pred desiatimi rokmi len pár vizionárov videlo, že z internetu bude veľký biznis, tak dnes len zopár ľudí vidí, ako sľubne sa rozbieha biznis okolo vesmíru. Veď aj NASA už veľkú časť svojich aktivít zdieľa so súkromným sektorom.
Podnikať s projektami, ktoré sa týkajú vesmíru, sa pritom netýka len miliónových investícií do rakiet či družíc. Okolo toho celého sa otvárajú stovky, či tisíce možností na malých, no veľmi výnosných projektoch.
O tom, ako aj slovenskí podnikatelia a miestni investori vedia zarobiť na vesmíre, sme sa porozprávali s Adamom Galom, ktorý spoločne s Igorom Žáčekom organizuje v Bratislave konferenciu Vytah Conf. Podarilo sa im na konferenciu pritiahnuť expertov z NASA, ESA a rôznych firiem, ktoré na vesmíre zarábajú už dnes.
Ako vznikol nápad urobiť konferenciu o vesmíre? Je to dosť nezvyčajná téma pre strednú Európu.
Ako fanúšik sci-fi som k vesmírnym a technologickým témam nikdy nemal ďaleko. Počas vysokej školy som zistil, že existuje SpaceX a ako sa ľudia okolo toho pomaly snažia spraviť vesmír dostupnejším. Téma má začala viac a viac fascinovať, prechádzal som cez ňu hlbšie.
Minulý rok som začal premýšľať, či sa táto téma už rieši aj na Slovensku. Po krátkom prieskume som zistil, že pár firiem a jednotlivcov sa tomu venuje, ale je to veľmi v začiatkoch. Vtedy mi napadlo, že by mohlo byť zaujímavé pritiahnuť na Slovensko technológov, ktorí to už riešia v zahraničí, aby ukázali čo sa dá, čo sa nedá a na čom by sa oplatilo pracovať.
Prišlo mi to zaujímavé aj v kontexte toho, že sme najväčší výrobca áut na obyvateľa na svete, ale je predpoklad, že áut bude potrebných skôr menej ako viac – tým pádom to nie je veľmi udržateľný priemysel pre Slovensko.
Podľa čoho ste vyberali speakrov? Bolo ťažké ich dostať na Slovensko? Čím ste ich presvedčili?
Bolo to prekvapivo ľahšie, ako som čakal. Najväčšiu časť oslovovania si odmakal kolega Igor Žáček, s ktorým konferenciu organizujem. Ale pokiaľ viem, tak sa nám nestalo, aby nám niekto odpísal s tým, že nepríde.
Speakrov sme vyberali tak, aby to boli čo najviac technickí ľudia – aby vedeli reálne hovoriť o projektoch, ako sa robia, kde sú problémy a kde vidia možnosti. Chceli sme sa vyhnúť všeobecným bľabotom, že vesmír sa oplatí.
Zároveň sme chceli nakombinovať vedcov, veľké firmy a startupy. Tých máme podľa mňa celkom dosť. Sú to pre mňa najzaujímavejší rečníci, lebo väčšina z nich začala pred troma, štyrmi rokmi a dnes sú špičky vo svojej oblasti. To len poukazuje na to, koľko priestoru je v tomto odvetví. Aj keď existuje dlho, donedávna to ešte bola doména štátov a výskumu. Teraz sa situácia mení a vznikajú hráči, ktorí sa na vec pozerajú úplne inak, jednoduchšie, praktickejšie.
Ako sa téma vesmíru spája s lokálnym biznisom? Ako na tom slovenské firmy vedia zarobiť?
Zoberte si GPS, snímkovanie zeme, prenos dát (televízia). To všetko sú výnosné služby. Vesmír je biznis už dlhú dobu, len nie v našich končinách.
Podľa všetkých múdrych predpovedí vyzerá vesmírny priemysel ako internet, keď vznikal. Takže hypotéza je, že možnosti budú omnoho širšie ako teraz.
Ak sa na to pozriem hoci len ako laik, vidím, že cena za jeden kilogram tovaru vyvezeného na orbit má klesať, dá sa tam dostať za kratší čas, malinké štáty ako Luxembursko menia legislatívu, aby umožnili komerčným subjektom podnikať vo vesmíre, potom je rozumná šanca, že vesmír sa stane zaujímavým miestom na podnikanie aj pre slovenské subjekty. Len sa o to treba zaujímať už teraz. Je drahé naskakovať na niečo neskoro.
Pre koho je bratislavská konferencia prioritne určená?
Pre hardvéristov, softvéristov, materiálových inžinierov a podnikateľov v týchto oblastiach. Veríme, že pritiahneme aj veľké množstvo malých a stredných firiem. Samozrejme, predpoklad je, že ich bude zaujímať téma vesmíru, ale paradoxne to tak nemusí byť. Vesmír bol vždy silné R&D a neskôr sa tieto znalosti dostávali aj do bežného fungovania na zemi. Takže ak niekoho zaujíma, ako sa bude vyvíjať život tu dole, tak sa môže prísť pozrieť na to, čo aktuálne riešia technológovia vo vesmíre. 🙂
Čo teba osobne priťahuje na téme vesmíru?
Veľmi rád cestujem a spoznávam nové mieste. Mať možnosť robiť to aj vo vesmíre bude podľa mňa fascinujúci zážitok. Plus vôbec by mi nevadilo, keby sa nám podarilo stretnúť nejaký život. 🙂
Budú mať účastníci aj možnosť neformálne sa stretnúť s prednášajúcimi? Podebatovať pri káve, prípadne dohodnúť spoluprácu?
Po prednáškach bude možnosť mať so spíkrami after talk – to už bude menšia neformálna diskusia, na ktorej sa dá diskutovať o tom, čo ich zaujíma. Plus, samozrejme, počas prestávok a na afterpárty bude šanca odchytiť si rečníka a zoznámiť sa s ním.
Sú takéto konferencie o vesmíre v Európe bežné, alebo je to výnimočná vec?
Na Slovensku to bežné nie je. Pokiaľ viem, tak sme prví a jediní, kto robí konferenciu v tejto téme a veľkosti.
V Európe sú sem-tam takéto akcie, ale často sú skôr orientované vedecky. My sa snažíme byť Slush pre space tému. To znamená priniesť aj podnikateľov, nadšencov a technológov, aby sa s témou oboznámili a zistili, ako sa do nej zapojiť.
a