Muž z chaty, ktorého by ste mali poznať

Publikované: 10. júna 2017

Býva v chatovej osade, ku ktorej sa dostanete autom tak za dvadsať minút po lesných cestách a ak by vás nenavigoval, zablúdite v spleti odbočiek. Miesto, kde by ste človeka s technologickým startupom asi nehľadali. Dominik Orfánus však nie je taký bežný človek.

Keď sme sa s Dominikom spoznali, pracoval ako reportér v ekonomickom týždenníku. Vytŕčal z tímu už napohľad. Na jednej strane nebol suchár, na strane druhej vedel o zložitom probléme napísať taký zaujímavý príbeh, že ho pochopil aj nezasvätený človek.

Ak teraz urobíme strih a začneme hovoriť o človeku, ktorý popri práci dokázal rozbehnúť svetovo tretiu najväčšiu cestovku, ktorá vozí ľudí do Černobyľu, CHERNOBYLwel.come, nehovoríme o nikom inom. Dominik bol v Černobyle už takmer sto ráz a na prvý pohľad to na ňom nie je vidieť. Hoci nemá vlasy. Ale vyholená hlava je skôr záležitosť imidžu ako problémov so žiarením.



“V Černobyle vám nič nehrozí, ak budete rešpektovať základné bezpečnostné opatrenia. Vozíme Slovákov, Čechov, Fínov, Nemcov, Rakúšanov, Američanov. Turistov, ktorí sa teraz zaujímajú o takýto druh turistiky začína byť veľa,” vysvetľuje Dominik s jeho typickým širokým úsmevom. Pod nohami mu behajú dve deti a pes a cez okno občas zakikiríka kohút.

“Keď sem večer prídem, úplne zrelaxujem,” meníme tému na netypické bývanie – v chate na polosamote. “Vždy keď sme išli bývať na nové miesto, tak som žene radšej vopred nič nepovedal. Aj s touto chatou to tak bolo. Najskôr som ju kúpil a až potom jej ju ukázal – že aha, tu budeme bývať. Povedala, že toto už je moc, to určite nie…”

Dnes si však bývanie pochvaľuje. Keď sa vraj ide večer prejsť so psom po lese, cíti sa oveľa bezpečnejšie ako v hociktorej bratislavskej štvrti. Hoci je v pokročilom stupni tehotenstva a keď vyjde tento článok, možno už budú Orfánusovci trojnásobnými rodičmi.

Skúsme urobiť ešte jeden dramatický strih v príbehu a začať hovoriť o technologickom startupe Benjamin Button. Ide o výmysel Slovákov, malá kamera v tvare gombíka, ktorá zachytáva život aj z pohľadu dieťaťa a inteligentne vyberá tie najzaujímavejšie zážitky tak, aby si ktokoľvek mohol pozrieť, čo deti zažili počas dňa. Nuž, asi ste si typli, že aj za týmto startupom je Dominik Orfánus.

“Bol som raz na služobnej ceste v Berlíne, mal som malé deti a večer som si uvedomil, ako mi veľmi chýbajú. Vtedy mi napadlo, že čo keby existovalo zariadenie, ktoré by zachytávalo detský deň, aby som si mohol pozrieť to, čo mi manželka väčšinou hovorila medzi dverami, keď som sa vracal domov a deti spali.” No a tak nejako vznikol Benjamin Button.

Dominik sa spojil s bývalým spolužiakom z gympla Andrejom Špánikom, čo rozumie technológiám a vývoju, pribral do tímu ďalších ľudí dizajnérku Michalu Lipkovú, finančného experta a spolužiaka z výšky Ľudovíta Šrenkela, marketéra Borisa Salapu, ktorý žije v Barcelone a ďalších. Po dvoch rokoch samostatnej práce, prototypovania a testovania trhu z vlastných úspor získali investíciu, a rozbehli to poriadne.

V uplynulých dňoch sa začala ďalšia etapa ich kampane na Kickstarteri. Za štyri hodiny vyzbierali 25 tisíc eur a produkt tak môžu posunúť z prototypu do finálnej fázy. Ešte stále si ho môžete objednať tu.

“Mám pocit, že teraz už by som vedel zvládnuť čokoľvek,” smeje sa Dominik, keď ako človek, ktorý sa hardvéru rozumel na bežnej používateľskej úrovni zrazu vedie startup s celosvetovými ambíciami. Každý problém, s ktorým sa stretli, si museli v tíme najskôr naštudovať a potom vyriešiť. Ak sa im podarí dotiahnuť koncovku, čo vyzerá, že je na najlepšej ceste, o pár mesiacov sa o Benjamin Button bude písať ako o najúspešnejšom slovenskom startupe.

Bohvie, čo Dominikovi napadne potom.

a