Kráľ z pieskového hradu

Text: Palo Hlubina | Video: BBC Instagram | Publikované: 25. januára 2018

Možno si pamätáte na príbeh gréckeho filozofa, Diogéna zo Sinopy. Bol to ten chlapík, ktorý žil v Aténach v sude. Dnes má svojho „nasledovníka“ z pieskového hradu.

Hoci by sa príbehy o Diogénovi mohli zdať rozprávkami z dávnej minulosti, aj v 21. storočí sa nájdu podobné príbehy. Zoberte si napríklad kráľa Marcia z Brazílie.

Takto, kráľom ho nazývajú jeho susedia z predmestia Rio De Janeira. Umelec Marcio totiž žije ostatných 22 rokov v hrade. Pieskovom hrade. Malá miestnosť plná kníh mu vraj na život stačí. Keď zaprší, nie je veľmi šťastný, ale ako tvrdí vo videu pre BBC, tak to má byť – chvíľu je štastný a chvíľu nesťastný. Podľa kolobehu v prírode.

Diogénes. Autor fotky: By Jean-Léon Gérôme – Walters Art Museum: Home page Info about artwork, Public Domain

So svojim životom je spokojný a keď sa mu hrad pokazí, tak si ho jednoducho opraví. A asi sa mu darí, veď v pieskovom hrade prežil polovicu svojho života. 44-ročný Marcio Mizael Matolias takto býva už 22 rokov.

Dionéges zo Sinopy, ktorý žil v sude, bol predstaviteľom filozofie kynizmu (cynizmu), podľa ktorej človek prežije štastný život, ak sa odpúta od túžob po majetku, moci, sexe a sláve. Aj Marcio z Brazílie hovorí podobné veci. Vraj je slobodný, necíti sa byť posadnutý tým, aby niečo mal. Keď sa mu hrad pokazí, presunie sa ďalej a postaví si nový.

Paradoxom je, že Marcio žije v pieskovom hrade v susedstve nóbl štvrte v Rio de Janeiro. Veď pozrite sa v nasledujúcom videu:

A post shared by BBC News (@bbcnews) on

a