Hrozba koronavírusu, ktorý sa rozširuje Európou aj svetom, nespočíva len v zdravotných rizikách. V dlhodobom pohľade sa negatívne podpíše aj na ekonomickom raste a niektorí odborníci dokonca hovoria o blížiacej sa kríze.
Vplyv koronavírusu na ekonomiku môžeme cítiť už dnes. Stovky tisíc nakazených a tvrdé opatrenia v štátoch spôsobili výpadky príjmov pre mnohé firmy, ktoré museli zastaviť výrobu či predaj tovaru.
Jednou z najsilnejšie zasiahnutých oblastí je cestovný ruch. Turisti rušia dovolenky, podniky odvolávajú služobné cesty a letecké spoločnosti obmedzujú lety. Európska únia uzavrela vonkajšie hranice pre cestovateľov na 30 dní, čo podľa analytickej firmy ForwardKeys ovplyvní viac ako 48 tisíc letov a 10,2 miliónov sedadiel. Reštaurácie a hotely po celom svete zaznamenali výrazný pokles rezervácií v porovnaní s minulým rokom. V Nemecku to je napríklad až 90%.
Spomalenie rastu ekonomiky môžeme vidieť aj na trhu s akciami. Od 31. decembra, keď sa začal koronavírus šíriť, zaznamenali trhy FTSE, Dow Jones aj Nikkei obrovský prepad. Prvé dve menované dokonca zaznamenali najväčší pokles za jeden deň od roku 1987. Okrem akcií klesli aj komodity, ktoré sú považované za menej rizikové. Od marca napríklad začalo klesať zlato, ropa dokonca klesla na svoju najnižšiu cenu od júna 2001.
Čína, ako prvá krajina zasiahnutá koronavírusom, na sebe už teraz cíti jeho silný ekonomický vplyv. Zatvorenie fabrík a spomalenie výroby spôsobilo, že priemyselná produkcia tu v prvých dvoch mesiacoch roka klesla o 13,5%. Počas predchádzajúcich mesiacov pritom neustále stúpala. Tento rozdiel bol dokonca vidieť z vesmíru – NASA cez satelity zachytila značný pokles znečistenia oxidom dusičitým nad krajinou.
Zdroj:
BBC
a