Amazonský dažďový prales je často označovaný aj ako „pľúca Zeme.“ Predstavuje viac ako polovicu všetkých tropických dažďových pralesov na svete a pokrýva územie 5 500 000 km2. Aj takýto veľký ekosystém sa však môže zrútiť a to omnoho rýchlejšie ako predpokladáme. Môže za to klimatická zmena a súvisiace ľudské zásahy.
Výskumníci publikovali v časopise Nature Communications alarmujúcu správu, podľa ktorej môže Amazonský dažďový prales úplne prestať plniť svoju funkciu v priebehu 50 rokov.
Napriek tomu, že ide o veľký ekosystém, ktorý sa budoval milióny rokov, po dosiahnutí bodu zlomu sa môže zrútiť ako domček z karát. Ľudstvo má podľa nich omnoho menej času na vysporiadanie sa s krízami v oblasti klímy a diverzity, ako si myslí.
Vedci skúmali vzťah medzi veľkosťou ekosystému a rýchlosťou jeho skolabovania. Pozorovali staršie prípady, v ktorých sa stav ekosystému náhle zmenil. Väčšie a komplexnejšie systémy sú spočiatku odolnejšie ako tie menšie. Akonáhle sa však dostanú k bodu zlomu, hrozí relatívne rýchlejšie zrútenie.
Na základe analýz vedci zistili, že ekosystém veľkosti Amazonských dažďových pralesov by mohol skolabovať už za 50 rokov. To by malo katastrofálne následky na klímu našej planéty, ekosystémy, živočíchov aj hospodárstvo.
Zdroje:
a