5 dôvodov, prečo ľudia podceňujú koronavírus

Text: Oludoch.sk | Foto: Leeroy/StockSnap | Infografika: Editori.sk | Publikované: 1. apríla 2020

Pandémia koronavírusu zmenila v posledných týždňoch naše každodenné životy. Aj keď Slovensko patrí k menej zasiahnutým krajinám, kvôli prísnym opatreniam vlády je spoločenský aj pracovný život značne obmedzený. Stále sa však nájdu ľudia, ktorí koronavírus podceňujú a odmietajú tieto opatrenia dodržiavať. Prečo je to tak?

Preventívne opatrenia sú dôležité, aby počet nakazených stúpal čo najmenej a zdravotníctvo zvládlo ich nápor. Medzi najdôležitejšie patrí nosenie ochranných rúšok, ale hlavne zdržiavanie sa spoločenského kontaktu. Čím menej sa budú ľudia spolu stretávať, tým pomalšie sa bude choroba šíriť.

Na Slovensku, ale aj vo svete tieto opatrenia nedodržiava každý. Sme svedkami toho, ako sa mnohí ľudia aj naďalej zbytočne zhromažďujú a zdá sa, že jediná vec, ktorá im v tom zabráni, je úplný zákaz vychádzania. Slovenskí dôchodcovia cez víkend vo veľkom využívali vlaky zadarmo a cestovali na výlety do Tatier. Objavilo sa tiež mnoho prípadov ľudí, ktorí vedome nedodržiavali nariadenú karanténu.

Koronavírus ale podceňujú aj svetové mocnosti. Prezident USA, Donald Trump, napríklad prehlásil, že chce opatrenia čo najskôr zrušiť, aby boli ekonomické dopady čo najnižšie. Pred novinármi začal argumentovať tým, že tisícky ľudí zomiera aj na chrípku či autonehody a nie je to dôvod na zastavenie ekonomiky.

Psychológ Seth J. Gillihan z portálu Psychology Today sa rozhodol pozrieť na 5 psychologických dôvodov, prečo ľudia stále podceňujú pandémiu koronavírusu a nedodržujú opatrenia. Tvrdí, že ich správanie je „zjavne mylné a hlúpe, pretože sa v ich myšlienkovom procese niečo pokazilo.“ V kognitívnej terapii nazývajú takéto myšlienky ako „chyby myslenia“. O čo ide? Pozrite si v nasledujúcej infografike:

Zdroj odborných informácií:
PsychologyToday

a