Klčovanie dažďových pralesov je jedným z najväčších ekologických problémov tejto doby. Nové satelitné dáta dokazujú, že pralesy miznú ešte rýchlejšie ako v predchádzajúcom roku. Len kým ste dočítali tento úvodný text, naša planéta prišla o dažďové pralesy s veľkosťou jedného futbalového ihriska (alebo dvoch, ak čítate pomalšie).
Tip: Ak sa vám nechce čítať, pod článkom nájdete videosúhrn.
Podľa satelitných dát z platformy Global Forest Watch (GFW) boli v minulom roku zničené primárne dažďové pralesy s plochou 38 tisíc kilometrov štvorcových (3,8 miliónov hektárov).
Primárny les znamená, že v ňom žijú najstaršie a zároveň najcennejšie stromy. Štatisticky to vychádza tak, že každých 6 sekúnd zmizne z planéty dažďový prales o veľkosti futbalového ihriska.
Situácia sa zhoršuje
V porovnaní s minulým rokom plocha zničených primárnych pralesov stúpla o 2 000 štvorcových kilometrov. Podľa vedcov ide o tretí najničivejší rok pre dažďové pralesy odkedy začali ich miznutie merať.
Ak by sme do plochy zničených pralesov zarátali aj mladšie lesy a plantáže, celková rozloha odlesneného územia by bola ešte trikrát vyššia.
„Znepokojuje nás, že miera strát je vysoká aj napriek úsiliu rôznych krajín a spoločností, ktoré sa snažia znížiť odlesňovanie,“ povedala hlavná výskumníčka, Mikaela Weisse. „Bude trvať desaťročia a možno až storočia, kým sa tieto lesy vrátia do pôvodného stavu.“
Požiare aj ľudia
Veľkú časť pralesov zničili mohutné požiare. Hlavnou príčinou ich miznutia je ale podľa vedcov stále ľudská činnosť a neudržateľné odlesňovanie. Za viac ako tretinu odlesneného územia je zodpovedná Brazília, za ňou nasleduje Demokratická republika Kongo a Indonézia.
Tretia menovaná krajina ale zaznamenala v porovnaní s predchádzajúcim rokom 5% pokles odlesňovania. Celkovo zničila takmer trikrát menej lesov ako v roku 2016, ktorý bol najničivejší.
„Indonézia je v posledných rokoch jedným z mála svetlých miest z hľadiska globálnych dát o odlesňovaní pralesov,“ povedal Frances Seymour, vedúci pracovník z neziskovej organizácie World Resources Institute.
Videosúhrn
Zdroje informácií:
Phys.org
Global Forest Watch
Global Forest Watch Blog
a