Bolesť sa dá v mozgu vypnúť

Text: Oludoch.sk | Foto: Pixabay, CC0 | Video: Editori.sk | Publikované: 5. júna 2020

Ako živočíchy prežívajú bolesť a ako sa s ňou dá pracovať? Odpoveď hľadajú vedci už dlho. Doteraz sa zameriavali najmä na to, ktoré časti mozgu sa zapínajú v momente, keď cítime bolesť. Vedci z Duke University sa na to ale pozreli z opačného uhla a objavili oblasť, ktorá dokáže bolesť priamo vypnúť.

Tip: Ak sa vám nechce čítať, pod článkom nájdete videosúhrn.

Problémom je, že v mozgu neexistuje jedno miesto, ktoré je zodpovedné za pocit bolesti – bolesť vytvára viacero častí mozgu. „Väčšina predchádzajúcich štúdií sa zameriavala na oblasti, ktoré bolesť zapínajú. Existuje však toľko oblastí, ktoré spôsobujú bolesť, že by ste museli vypnúť všetky, aby ste bolesť zastavili,“ vysvetľuje vedúci výskumník projektu, Fan Wang.

Fan Wangovi a jeho tímu sa ale podarilo objaviť v mozgu myši jedno miesto, ktoré dokáže vypnúť bolesť samo o sebe. Tento vypínač sa nachádza v časti amygdala, ktorá je zodpovedná za vytváranie negatívnych emócií – aktivuje sa napríklad pri boji alebo všeobecnej úzkosti.

Ako vedci skúmali bolesť

Vedci pomocou špeciálnej technológie skúmali, čo sa deje v oblasti mozgu myši, keď zažije bolestivý podnet. Zistili, že amygdala vysiela ako reakciu na fyzickú a emocionálnu bolesť signály do minimálne 16 oblastí mozgu. Namiesto toho, aby sa zamerali na týchto 16 oblastí, začali skúmať priamo amygdalu.

Myši na bolesť obvykle reagujú tak, že si olizujú labky alebo utierajú hlavu. Keď vedci aktivovali špecifické neuróny v amygdale, myš to okamžite prestala robiť a správala sa, ako keby žiadnu bolesť necítila. Keď s aktiváciou neurónov prestali, myš začala opäť cítiť bolesť.

Prečo je výskum bolesti dôležitý

Ide o kľúčové zistenie, ktoré môže pomôcť s vývojom nových liekov na potlačenie bolesti. Hoci myši majú v porovnaní s ľuďmi väčšiu centrálnu amygdalu, vedci si myslia, že máme rovnakú kontrolu bolesti a dokázali by takýmto spôsobom vypnúť bolesť aj u človeka.

Ďalším krokom pri výskume bude nájsť lieky, ktoré dokážu aktivovať neuróny v amygdale, čím by sa bolesť potlačila.

Videosúhrn

Zdroje informácií:
Science Daily
Study Finds

a