Vyzerá to tak, že arktický ľad sa do 15 rokov roztopí

Text: Oludoch.sk | Foto: William Bossen, Unsplash | Video: Editori.sk | Publikované: 19. augusta 2020

Morský ľad na Arktíde sa každým rokom stenčuje. Najnovšie výskumy naznačujú, že Arktída by sa mohla úplne roztopiť do 15 rokov, čo je omnoho skôr, ako sme si doteraz mysleli.

Tip: Ak sa vám nechce čítať, pod článkom nájdete videosúhrn.

Ľad v Arktíde sa počas roka mení. Cez dlhú zimu zamŕza, až pokrýva takmer celý Arktický oceán. V letných mesiacoch, od marca do septembra, naopak postupne mizne. Ibaže stále viac.

Za posledných 40 rokov sa jeho priemerná plocha postupne zmenšuje – v júli 2020 mala rozloha arktického ľadu najmenšiu júlovú hodnotu v histórii meraní. Ľad mal len 2,8 milióna kilometrov štvorcových, čo je o milión menej ako v roku 1979, keď vedci začali jeho rozlohu merať.

Najlepší model arktického ľadu

Alarmujúci pohľad na úbytok ľadu v Arktíde priniesla nová štúdia publikovaná v časopise Nature Climate Change. Britskí vedci vytvorili doteraz najpokročilejší model, ktorý dokáže predpovedať vrstvu arktického ľadu v oceáne.

Model bral do úvahy súčasný stav topenia Arktídy, ale aj údaje z predchádzajúceho teplého obdobia na Zemi – bolo pred 130 000 rokmi.

Zistili, že arktický ľad sa bude v budúcnosti topiť ešte rýchlejšie, ako sme si mysleli a do roku 2035 by mal úplne zmiznúť.

Môže za to zväčšujúci sa počet jazier, ktoré vznikajú pri topení morského ľadu, pretože tieto jazerá zohrávajú významnú úlohu v otepľovaní – absorbujú podstatne viac slnečného žiarenia ako zamrznutá zem.

Boli sme priveľkí optimisti

Doterajšie predpovede naznačovali, že v Arktíde by mal byť ľad o rozlohe milión kilometrov štvorcových minimálne do roku 2050 alebo až 2100. Zdá sa ale, že boli príliš optimistické.

„Predpoveď, že do roku 2035 stratíme všetok arktický morský ľad, by mala sústrediť našu myseľ na dosiahnutie nízkouhlíkového sveta hneď, ako to bude možné,“ komentovala závery výskumu Louise Sime, vedkyňa z British Antarctic Survey.

Topenie arktického ľadu nie je totiž problém, ktorý sa týka len Arktídy, ale ovplyvňuje celú planétu. Ľad odráža slnečnú energiu späť do vesmíru a tým pádom udržiava našu planétu chladnú.

V prípade, že zmizne, globálne otepľovanie sa ešte viac zrýchli. Rovnako tak sa zníži schopnosť planéty absorbovať množstvo uhlíka. V dôsledku topenia ľadov sa tiež zvyšujú hladiny morí, čo ohrozí ľudí žijúcich na pobreží.

Videosúhrn

Zdroje informácií:
Science Daily
National Snow and Ice Data Center
The Verge

a