Vedci vyrobili zariadenie, ktoré dokáže ovládať naše sny

Text: Oludoch.sk | Foto: Bruce Mars, Unsplash | Video: Editori.sk | Publikované: 9. augusta 2020

Predstavte si to – dáte si na ruku zariadenie, ktoré vašej hlave povie, aké sny má snívať. A teraz to najlepšie, nie je to sci-fi. Takéto zariadenia naozaj existuje.

Tip: Ak sa vám nechce čítať, pod článkom nájdete videosúhrn.

Systém, ktorý priamo ovplyvňuje ľudské sny, vytvorili vedci zo špičkovej americkej univerzity MIT. Pomocou zariadenia umiestneného na ruke dokážu ľuďom vysielať špecifické podnety, vďaka čomu vyvolávajú konkrétne témy snov.

Technológiu nazývanú „targeted dream incubation“ (TDI), teda cielená inkubácia snov, tvorí fyzické zariadenie s názvom Dormino a pridružená aplikácia.

Ako sa tvoria sny

Vynález dokáže ovplyvňovať sny v prvotnej fáze spánku nazvanej hypnagógia. Ide o stav, počas ktorého telo prechádza z bdelého do spánkového stavu – začína snívať, no ešte stále počuje a spracováva zvuky z okolia.

Keď osoba začína snívať, vysielajú sa jej konkrétne zvukové signály. V rámci testovania napríklad účastníkom prehrávali vetu „nezabudnite myslieť na strom“. Takýmto spôsobom dokázali priamo ovplyvňovať to, o čom sa bude ľuďom snívať.

Zariadenie zároveň slúži aj na nahrávanie snov. Často sa totiž stáva, že po prebudení si nepamätáme to, o čom sa nám snívalo. Keď zariadenie zistí, že osoba spí, prebudí ju a spýta sa jej, na čo myslela.

Odpoveď sa zaznamená do aplikácie. Následne opäť zaspí a proces sa po určitom čase opakuje – cieľom je, aby osoba čo najviac zotrvala okolo štádia hypnagógie.

Sny vedú ku kreativite

Nový systém vedcom umožní bližšie skúmať ľudské sny a ich vplyv na emócie aj kreativitu. Zároveň môže pomôcť v zlepšovaní pamäte a v lepšom zapamätávaní si.

„Snívanie o konkrétnej téme môže priniesť určité výhody po prebudení, napríklad pri tvorivých úlohách súvisiacich s danou témou,“ povedal neurovedec Adam Haar Horowitz.

Zariadenie si ešte bude vyžadovať ďalšie skúmanie, prvé výsledky však naznačujú, že bolo pri ovplyvňovaní snov úspešné. Keď boli účastníci inštruovaní k tomu, aby mysleli na strom, 67% z nich pri prebudení povedalo, že sa im o strome skutočne snívalo.

„S niekým som sledoval korene a korene ma presúvali na iné miesta… Počul som, ako korene stromu pulzujú energiou, akoby ma viedli na nejaké miesto,“ opísal sen jeden z účastníkov výskumu.

Videosúhrn

Zdroje informácií:
Science Direct
MIT

a