Vyrovná sa med liekom?

Text: Oludoch.sk | Foto: Arwin Neil Baichoo | Video: Editori.sk | Publikované: 9. septembra 2020

Med je účinné liečivo, ktoré môže pomôcť pri rôznych typoch nachladnutia a kašľa. Dokonca v niektorých prípadoch môže byť účinnejší ako lieky dostupné v lekárňach. Naznačuje to nová štúdia výskumníkov z Oxfordskej univerzity v Anglicku.

Tip: Ak sa vám nechce čítať, pod článkom nájdete videosúhrn.

O zdravotných benefitoch včelieho medu vedeli už naši predkovia. Pri liečbe rôznych zdravotných problémov sa používa dlho, no doteraz chýbala systematická štúdia, ktorá by jeho benefity v liečbe chorôb dokazovala.

Britskí výskumníci sa preto rozhodli pozrieť sa na med bližšie a analyzovali 14 starších štúdií, ktoré boli robené na vzorke spolu 1 761 ľudí.

Med uľaví dýchacím cestám

Výskumníci dospeli k záveru, že med je účinný pri liečbe príznakov zápalu horných dýchacích ciest. Ide o prejavy ako bolesti hrdla, zapchatého nosa, kašľa či zvýšenej únavy. V prípade liečby nádchy sa dokonca javí byť účinnejší liek než antibiotiká.

„Keďže väčšina infekcií horných dýchacích ciest je vírusová, predpisovanie antibiotík je neúčinné a nevhodné,“ píšu výskumníci v štúdii. „Nedostatok účinných alternatív však spolu so snahou o zachovanie si vzťahu medzi pacientom a lekárom prispievajú k nadmernému predpisovaniu antibiotík.“

Aj keď to celé znie sľubne, nič nie je ružové a štúdia má svoje medzery. Poukázal na ne Gideon Meyerowitz-Katz, epidemiológ z rakúskej Univerzity vo Wollongongu, ktorý nebol do výskumu zapojený: „Pri meta-analýzach je to všetko o použitých štúdiách. Ak je literatúra, na ktorú sa spoliehate zlá, nemôžeme na to povedať nič iné, ako to, že potrebujeme viac výskumov.“

Veda ešte nepovedala o mede posledné slovo

Epidemiológ upozorňuje na to, že niektoré zahrnuté výskumy majú chyby a „znepokojujúce nezrovnalosti.“ Preto by sme mali byť pri čítaní výsledkov opatrní. Chorí ľudia mohli mať len pocit, že im med pomáha, no v skutočnosti šlo o placebo.

Čo si teda z tohto výskumu odniesť? Med môže pomáhať pri liečbe príznakov spojených so zápalom horných dýchacích ciest a určite nespravíte zle, ak ho budete pri nádche jesť. Na druhej strane by ste ale stále mali dbať na rady svojho lekára a neuprednostňovať med pred liečbou, ktorú vám odporučí.

Vedci tiež radia nedávať med deťom mladším ako jeden rok.

Videosúhrn

Zdroje informácií:
Guardian
BMJ Journals – vedecká štúdia

a