Európski astronómovia objavili doposiaľ najbližšiu čiernu dieru k Zemi. Nachádza sa v sústave hviezd Ďalekohľad, ktoré možno pozorovať aj voľným okom. Zaujímavé je, že ju objavili omylom.
Tip: Ak sa vám nechce čítať, pod článkom nájdete videosúhrn.
Novoobjavená čierna diera je vzdialená približne 1000 svetelných rokov, čo je takmer 10 biliónov kilometrov. Aj keď to vyzerá ako obrovská vzdialenosť, vo vesmírnom meradle je čierna diera pri Zemi pomerne blízko.
Ide o najbližšiu čiernu dieru k našej planéte, ktorú kedy vedci objavili.
Čierna diera sa nachádza v hviezdnej sústave Ďalekohľad alebo aj Telescopium. Vedci pôvodne skúmali dvojicu hviezd, keď narazili na existenciu neznámeho objektu, ktorý na ne pôsobil.
Jedna z hviezd pravidelne obiehala okolo neviditeľného telesa, ktoré je minimálne štyrikrát ťažšie ako Slnko. Ukázalo sa, že ide o čiernu dieru.
Zaujímavé je, že hviezdy, ktoré sa pri nej nachádzajú, možno pozorovať aj voľným okom z južnej pologule Zeme – to znamená, že môžeme vidieť aj polohu čiernej diery – aj keď v skutočnosti je diera neviditeľná.
Ide o netradičný spôsob objavenia čiernej diery – zvyčajne ich vedci zachytia vďaka svetlému röntgenovému žiareniu.
Táto čierna diera ale žiarenie nevyžarovala, pretože je neaktívna. To znamená, že nepohlcuje žiadne objekty a upozorňuje na seba len pôsobením gravitácie na vonkajšie objekty.
Aktívna čierna diera je koncentrácia hmoty, ktorá je tak hustá, že zabraňuje úniku všetkých častíc. Dokáže teda pohltiť všetko vrátane svetla – kvôli tomu je prakticky neviditeľná.
Čierna diera podľa vedcov vzniká keď vyhasne hviezda. Veľká hmota sa stlačí do malého priestoru a vytvorí extrémne silnú gravitáciu.
a