Vedci objavili liek, ktorý môže predlžovať život

Text: Oludoch.sk | Foto: Jr Korpa, Unsplash | Video: Editori.sk | Publikované: 5. augusta 2020

Ľudia odpradávna hľadali spôsoby, ako žiť večne, alebo aspoň čo najdlhšie. A vedci postupne naozaj nachádzajú spôsoby, ako si život predĺžiť. Najnovšie sa im podarilo nájsť látku, ktorá dokáže predĺžiť život určitým živočíchom – a potenciálne aj človeku.

Tip: Ak sa vám nechce čítať, pod článkom nájdete videosúhrn.

Vedci z University of Southern California skúmali jedného z najpoužívanejších laboratórnych živočíchov – ovocnú mušku, ktorá sa odborne nazýva drozofila.

Profesorovi Johnovi Towerovi sa spolu s tímom podarilo predĺžiť život samičiek mušky pomocou lieku s názvom mifepristón. Ten sa používa napríklad pri ukončení predčasného tehotenstva, ale aj na liečenie rakoviny.

Viac energie znamená rýchlejšie starnutie

Liek dokázal predĺžiť život len páriacim sa samiciam – pretože počas párenia dostávajú do tela molekuly peptidu, ktorý spôsobuje zápal a predčasné úmrtie a práve liek mifepristón tieto negatívne účinky potláča.

Navyše, mifepristón dokázal zmierniť pôsobenie tzv. juvenilného hormónu, ktorý reguluje vývin dospelých mušiek. Kvôli peptidom sa jeho pôsobenie zvyšuje, čo aktivuje metabolické procesy vyžadujúce viac energie – a tým pádom aj rýchlejšie starnutie.

Možno zafunguje aj u človeka

Drozofila ale nie je jediný živočích, ktorému liek dokázal predĺžiť život. Vedci ho podali aj červíkovi zvanému háďatko (C. Elegans), ktorý je podobný hlíste detskej.

Zistili, že výsledok bol veľmi podobný a život červa sa predĺžil. C. Elegans je od vínnych mušiek po evolučnej stránke odlišný. Vedci si preto myslia, že by liek mohol mať porovnateľný účinok na dlhší život aj v prípade iných druhov vrátane nás, ľudí.

Táto myšlienka je však zatiaľ iba v zárodku. Vedci teraz musia lepšie porozumieť vplyvu mifeprostónu na telo živočícha a ktovie, možno práve táto látka bude v budúcnosti liekom na dlhší život.

Videosúhrn

Zdroj informácií:
Medical Express

a