Vedcom sa podarilo vypestovať živočíšne svalové bunky v laboratórnych podmienkach. Ako 3D lešenie použili sójovú bielkovinu.
Celosvetová spotreba mäsa stále rastie – podľa štatistík je v súčasnosti štyrikrát väčšia, ako pred 50 rokmi. Ekológovia varujú, že takéto tempo je neudržateľné a môže spôsobiť celosvetovú katastrofu. Ako ľudstvo preto musíme hľadať spôsoby, ako spotrebu mäsa znížiť – riešením pre tých, ktorí sa mäsa nevedia vzdať, môže byť umelo vytvorené mäso.
S myšlienkou masovej produkcie mäsa v laboratóriách sa vedci pohrávajú už dlhší čas. Najnovšie k tomuto kroku prispeli výskumníci z Izraelského inštitútu technológie Technion, ktorým sa podarilo vypestovať živočíšne svalové bunky v laboratórnych podmienkach. Ako 3D lešenie, na ktorom živočíšna svalovina vyrástla, použili sójovú bielkovinu.
Sójová bielkovina je vedľajší produkt pri spracovaní sójových semien do oleja. Umožňuje, podobne ako špongia, prichytiť na seba bunky a následne im dáva priestor na rast. Tím výskumníkov použil zmes svalových buniek kravy a následne ich kultivoval tak, aby rástli.
Výsledkom je umelo vytvorený kus mäsa, ktorý chuťovo, vôňou aj svojou textúrou verne pripomína hovädzinu. Podľa dobrovoľníkov, ktorí toto mäso po tepelnej úprave ochutnali, malo „príjemnú mäsovú chuť.“
Výhoda použitia sójovej bielkoviny ako lešenia pre rast buniek spočíva najmä v jej cene. Doteraz na to vedci používali kolagénnu bielkovinu, ktorá je ale v porovnaní so sójou drahšia na produkciu. Takéto umelé mäso by teda mohlo byť cenovo dostupnejšie. Pokiaľ sa ale rozprávame o masovej výrobe umelého mäsa, stojí pred nami ešte dlhá cesta.
Úvodná fotografia je ilustračná.
Video obsahuje ilustračné zábery v rámci licencie Creative Commons 0
a