Aj vy, keď ste doma, trávite na smartfóne veľa času? Možno sa nemusíte obmedzovať, len vašu pozornosť presmerovať na aplikácie, ktoré vám do života aj niečo prinesú. Pozrite si nasledujúce tipy.
Priemerný človek strávi so smartfónom v ruke viac ako tri hodiny denne a odomkne ho 58-krát za deň. Približne polovicu tohto času pritom strávi na sociálnych sieťach a s komunikačnými aplikáciami. Vo väčšine prípadov teda nejde o produktívne strávený čas. Smartfón ale môžete používať aj užitočnejšie a spraviť „zabíjanie“ času na ňom zmysluplné. Ako na to?
Naučte sa nový jazyk
Schopnosť dohovoriť sa v cudzom jazyku vám pomôže v súkromnom aj profesijnom živote. Učiť sa nový jazyk ale nemusíte len prostredníctvom kurzov či učebníc.
Existuje množstvo aplikácií, s ktorými je učenie jazyka interaktívne a zábavné. Najznámejšia aplikácia na učenie jazykov je Duolingo (pre Android, pre iOS), ktorá obsahuje viac ako 35 rôznych jazykov a je vhodná aj pre úplných začiatočníkov.
Ak si chcete zlepšiť slovnú zásobu, môžeme odporučiť česko-slovenskú aplikáciu Drill (angličtina pre Android, nemčina pre Android) alebo Brainscape (pre Android, pre iOS), s ktorými sa naučíte nové slovíčka pomocou metódy kartičiek.
Prečítajte si knihu
Knihy môžu pobaviť, zaujať aj naučiť niečo nové. Ak vám nevadí menšia obrazovka na smartfóne, určite vám odporúčame začať s čítaním kníh na mobile.
Z aplikácii môžeme odporučiť Google Play Books alebo Apple Books, ktoré obsahujú veľkú knižnicu aj v slovenskom jazyku. Vyskúšať môžete aj český projekt Wooky (Wooky: Android, Wooky: iOs), ktorý obsahuje iba české a slovenské tituly.
Pokiaľ preferujete viac počúvanie kníh než čítanie, vyskúšajte Martinus.sk Audioknihy (pre Android, pre iOS), aplikáciu, ktorá ponúka bohatú knižnicu slovenských aj českých audiokníh, prípadne mobilnú aplikáciu internetového obchodu Audiolibrix (pre Android, pre iOS).
Hľadáte audioknihy v anglickom jazyku? Potom si môžete stiahnuť appku Audible (pre Android, pre iOS), ktorá ponúka za mesačný poplatok prístup k približne pol miliónu titulov.
Potrénujte mozog
Čo tak nabudúce namiesto prezerania sociálnych sietí alebo hrania obyčajných hier trochu potrénovať mozog? Existuje viacero aplikácií, ktoré vám pomôžu zlepšiť pamäť, sústredenie aj logické myslenie.
Aplikácia Lumosity (pre Android, pre iOS) pozostáva z rôznych hier, ktoré na základe vedy trénujú váš mozog.
Pokiaľ hľadáte niečo na zlepšenie kognitívnych schopností ako pamäť či koncentrácia, môžeme vám odporučiť CogniFit (pre Android, pre iOS).
Z trochu iného súdka je aplikácia Happify (pre Android, pre iOS). Tá pozostáva z viacerých kvízov, prieskumov a vedeckých časopisov, ktorých cieľom je šíriť pozitívnu energiu. Vývojári tvrdia, že pomáha zlepšiť pohľad na svet a lepšie kontrolovať svoje emócie.
Zlepšite svoju hodnotu na pracovnom trhu
Smartfón môže pomôcť aj s učením nových vecí, ktoré vám zvýšia hodnotu na pracovnom trhu.
Ak by ste sa radi naučili programovať, odporúčame aplikáciu Mimo (pre Android, pre iOS). Programovať vás naučí pomocou lekcií, ale aj projektových úloh.
Podporuje mnoho programovacích a kódovacích jazykov ako HTML, CSS, C++, C#, Python, Swift a podobne. Je ale platená, ak hľadáte bezplatnú alternatívu, môžete vyskúšať SoloLearn (pre Android, pre iOS).
Láka vás finančný trh a svet investovania? V tom vám pomôže appka Invstr (pre Android, pre iOS), ktorá vás prevedie investovaním v praxi. Dostanete virtuálny milión dolárov a naučí vás, ako ich správne investovať.
Keď píšeme o hodnote na pracovnom trhu, musíme spomenúť aj appku Coursera (pre Android, pre iOS), ktorá ponúka viac ako 2000 online kurzov, ktoré vám môžu pomôcť vo vašej kariére.
Naučte sa niečo nové
Aplikácie vám vedia pomôcť aj pri učení sa nových vecí ako napríklad hranie na hudobnom nástroji či kreslenie.
Ak vás láka naučiť sa hrať na gitare, klavíri či base, nemala by vám uniknúť appka Yousician (pre Android, pre iOS). Interaktívne vás prevedie lekciami hrania a na základe zvuku z mikrofónu vám bude dávať spätnú väzbu.
Sketch AR (pre Android, pre iOS) vám pre zmenu pomôže naučiť sa kresliť. Využíva pritom rozšírenú realitu, ktorá vás bude sprevádzať hodinami kreslenia – naučíte sa ako kresliť ruky, tváre, postavy, zvieratá, jedlo – skrátka čokoľvek, čo chcete. Kresliť môžete buď priamo na papier, pričom budete nasledovať čiary, ktoré vám ukáže aplikácia, alebo aj priamo na displeji mobilu.
a