Klimatická kríza tu bola pred 233 miliónmi rokov. Zmenila život na Zemi

Text: Oludoch.sk | Foto: Louise Hill / StockSnap | Video: Editori.sk | Publikované: 22. septembra 2020

O aktuálnej klimatickej kríze spôsobenej ľuďmi sa hovorí stále častejšie. Vedeli ste ale, že klimatickú krízu zažila naša planéta aj v minulosti? Bolo to pred viac ako 200 miliónmi rokov, pretvorila celý život na Zemi a odštartovala éru dinosaurov.

Tip: Ak sa vám nechce čítať, pod článkom nájdete videosúhrn.

Prišiel na to medzinárodný tím vedcov, ktorý skúmal geologické a fosílne nálezy z obrovských sopečných erupcií v dnešnej západnej Kanade. Vedci zistili, že v čase erupcií prišla Zem o veľkú časť živočíchov a rastlín.

Naša planéta zažila masívne vyhynutie druhov, ktoré zároveň umožnilo vznik úplne nových živočíchov.

Masívne sopečné erupcie uvoľnili vtedy do ovzdušia obrovské množstvo skleníkových plynov. Na Zemi začalo vznikať opakované globálne otepľovanie.

Život počas zmenenej klímy

Teplejšie podnebie a silné dažde boli spočiatku prospešné pre život, no klíma sa stávala stále extrémnejšou a nasledovali dlhé suché obdobia. Odumrela bujná vegetácia a nahradili ju ihličnany. Prestalo sa dariť bylinožravcom a dotklo sa to aj oceánov – vyhynula až tretina morského života.

Po masívnom odumieraní sa na Zemi začali objavovať nové živočíchy a nastala éra dinosaurov. Obrovské plazy začali obývať celú planétu, no okrem nich vznikali aj ďalšie živočíšne druhy.

V tomto období boli na Zemi prvé korytnačky i cicavce. V moriach sa zas vytvárali moderné koralové útesy.

Vedci si stále lámu hlavu

Paleontológ Steve Brusatte, ktorý nebol súčasťou výskumu, ale upozorňuje, že zmena života na Zemi nemusí súvisieť s obrovskými erupciami a klimatickou krízou.

Potvrdzuje, že na Zemi došlo pred 233 miliónmi rokov k veľkým environmentálnym a klimatickým zmenám, po ktorých sa objavili dinosaury.

Otázkou podľa neho ale zostáva, či zmena podnebia spôsobila to, že sa začalo dariť novým živočíchom, alebo ich výskyt je len náhoda v rámci časovej osi.

Videosúhrn

Zdroje informácií:
Guardian
Science Advances

a