Vedci vytvorili maličké mozgy obsahujúce DNA neandertálcov

Text: Oludoch.sk | Foto: Allan Henderson / Flickr / Creative Commons | Video: Editori.sk | Publikované: 2. júla 2020

Ako moderného človeka ovplyvnili neandertálski predkovia? Skupina švajčiarskych vedcov sa to snažila zistiť. Využili pomerne zaujímavú metódu – vytvorili maličké mozgy, ktoré obsahujú neandertálske gény.

Tip: Ak sa vám nechce čítať, pod článkom nájdete videosúhrn.

Podľa najnovších vedeckých zistení v sebe takmer každý človek nesie neandertálsku DNA. Aj keď je neandertálec samostatný druh, ktorý sa odlišuje od našich predkov, pred desiatkami tisíc rokov sa medzi sebou párili.

Vo výsledku tak moderní Európania, Aziati a Američania zdedili po neandertálcoch približne 2% génov, ale určitý neandertálsky pôvod nájdeme aj v Afričanoch. Vedci zo švajčiarskeho Ústavu molekulárnej a klinickej oftalmológie v Bazileji, sa rozhodli pozrieť na týchto našich vzdialených príbuzných trochu bližšie.

Ako získať neandertálsku DNA

Vytvorili mozgové organoidy obsahujúce neandertálsku DNA a bielkoviny. Ide o miniatúrne mozgy, ktoré „vyrástli“ z kvapiek mozgového tkaniva. Kmeňové bunky na rast organoidov vedci získali od dobrovoľníkov s britským a severoeurópskym pôvodom – ide o populáciu, ktorá má podľa vedcov vysokú pravdepodobnosť, že bude obsahovať neandertálske gény.

„V jednom človeku sa nachádza asi 1 až 4% genómu, ktorý pravdepodobne pochádza od neandertálcov,“ vysvetľuje vedúci výskumnej skupiny, Grayson Camp. „Ak sa pozriete na 200 jedincov, vo výsledku získate asi 20% neandertálskych génov.“

Ako nás ovplyvnili neandertálci

Organoidy ako také nie sú pre vedcov novinkou. Keďže dokážu napodobniť rôzne ľudské orgány, využívajú sa na bezpečné testovanie účinkov liekov. Spôsobili napríklad revolúciu pri liečbe rakoviny.

V tomto prípade chcú ale vedci využívať organoidy na skúmanie neandertálskeho genómu. Ich hlavným cieľom je pochopiť kognitívne a iné rozdiely medzi modernými ľuďmi a neandertálcami. Môžu tak zistiť, ako neandertálske vlastnosti ovplyvnili náš vlastný druh.

Grayson Camp ale zdôrazňuje, že výsledkom ich práce nie sú kompletné mozgy a ani úplné bunky neandertálcov. Nemali by sme si ich prácu predstavovať ako moderný Jurský park. Je to skôr o štúdii mechanizmov, než o pokusoch vytvoriť niečo, čo už neexistuje.

Videosúhrn

Zdroje informácií:
CNN
CNN

a