Hoci sa očkovanie na Slovensku už začalo, ešte niekoľko mesiacov bude treba mať rúška. Nový výskum ukazuje, že samotné rúško nemusí stačiť na ochranu pred koronavírusom, treba dodržiavať aj odstup.
Tip: Ak sa vám nechce čítať, pod článkom nájdete videosúhrn.
Vedci z American Institute of Physics testovali rôzne typy materiálov na ochranné rúška a ich efektívnosť pri zachytávaní kvapôčok pri kýchaní alebo kašľaní. Každý z piatich materiálov dokázal významne znížiť počet rozptýlených kvapiek, ale pri vzdialenosti približne dvoch metrov sa ich účinnosť znižovala a aj cez rúško sa dokázalo dostať dostatok kvapiek na potenciálne nakazenie.
Stroj, ktorý kašľal a kýchal
Výskumníci vytvorili stroj, ktorý pomocou generátora vzduchu simuloval ľudský kašeľ a kýchanie. Človek môže počas jediného kýchnutia rozšíriť až 200 miliónov malých častíc s vírusom. Na prístroj umiestnili bežné látkové rúško, dvojvrstvové látkové rúško, vlhké látkové rúško, chirurgické rúško a respiračné rúško N-95.
Najefektívnejšie bolo respiračné rúško N-95, ktoré zachytilo 100% kvapôčok. Naopak, najhoršie z pohľadu šírenia choroby je obyčajné látkové rúško, ktoré prepustilo 3,6% kvapiek. Takéto malé množstvo je dostatočné na zastavenie šírenia vírusu pri väčšej vzdialenosti, ale pokiaľ sa pri človeku nachádzate na vzdialenosť menšiu ako dva metre, stále existuje riziko nákazy.
Problémové sú maličké kvapôčky, ktoré sa cez látku dokážu dostať. Týka sa to najmä prípadov, ak ste blízko pri chorom človeku, ktorý viacnásobne kašle alebo kýcha.
Odstup nie je len formalita, naozaj pomáha
Z výskumu teda vyplýva, že nosenie ochranných rúšok na zastavenie šírenia koronavírusu nestačí. Dôležité je aj dodržiavanie odstupu, čo je koniec koncov jedným zo základných a všeobecne známych odporúčaní. Na druhej strane to ale neznamená, že rúška sú zbytočné.
„Bez ochranného rúška je takmer isté, že na druhú osobu prenesiete množstvo kvapiek,“ vysvetľuje Krishna Kotalová, profesorka z New Mexico State University, ktorá sa podieľala na výskume. „Nosenie rúška ponúkne druhej osobe významnú, ale nie úplnú ochranu. Je to preto, že sa zníži počet kvapiek, ktoré by sa inak dostali do ovzdušia. Je potrebné zvážiť, či je možné minimalizovať alebo sa vyhnúť osobným stretnutiam s ľuďmi.“
Videosúhrn
Zdroj informácií:
Science Daily
a